XI Konferencja Naukowo-Techniczna „Renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych” pod patronatem Prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa mgr inż. Mariusza Dobrzenieckiego, Przewodniczącego Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa prof. dr hab. inż. Cezarego Madryasa, Prezydenta Miasta Zielona Góra mgr inż. Marcina Pabierowskiego, Lubuskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków dr Barbary Bielinis-Kopeć i JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskiego jest konferencją cykliczną, organizowaną przez Instytut Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, a tegoroczna edycja również przez Lubuską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, a przewodniczącymi poprzednich edycji byli prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz i prof. dr hab. inż. Tadeusz Biliński. W każdej edycji konferencji, podczas dwu- lub trzydniowych obrad prezentowane są referaty dotyczące renowacji budynków, rewitalizacji zasobów budowlanych, problemów remontowych budynków i budowli, zagadnień materiałowych, konstrukcyjnych i wykonawczych w zakresie remontów i renowacji, adaptacji obiektów na cele użytkowe, problemów finansowania oraz innych zagadnień towarzyszących tematyce konferencji.
Obrady odbywają się w sesjach tematycznych plenarnych, panelowych, plakatowych, wyjazdowych oraz wspólnej z Lubuską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa. Ogromnym uznaniem cieszą się sesje wyjazdowe, podczas ostatniej edycji sesja ta odbywała się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zielonej Górze-Zatoniu. Po rewitalizacji zakończonej w 2020 roku, założenie parkowe stanowi wyjątkową atrakcję Zielonej Góry, natomiast XVII-wieczny pałac w formie zabezpieczonej trwałej ruiny jest jedynym tego typu obiektem w województwie udostępnionym dla zwiedzających. W poprzednich edycjach zorganizowane były wyjazdy do Opactwa Pocysterskiego w Gościkowie-Paradyżu, Figury Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, gotyckiej Fary Gubińskiej, barokowego pałacu w Żaganiu, drewnianego XVI-wiecznego kościoła w Klępsku, drugiego pod względem wieku w Polsce XIV-wiecznego drewnianego kościoła w Kosieczynie, Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim, XIX-wiecznego budynku rektoratu UZ.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, wszystkie sesje odbędą się w „Srebrnej Górze”, w budynku, stanowiącym przykład obiektu po renowacji. Piwnica Winiarska „Srebrna Góra” jest jedną z wielu piwnic w Zielonej Górze, gdzie budownictwo i architektura łączą się z historią i tradycją. W programie konferencji nie zabraknie również Zielonogórskiej Palmiarni, która jest uznaną atrakcją i wizytówką Miasta Zielona Góra.
Wszystkie poprzednie edycje konferencji uzyskały wysoką ocenę uczestników, mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Życzymy ciekawych i owocnych obrad
prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec
dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ
mgr inż. Wojciech Poręba