Wojenne i naukowe oblicze dzisiejszego Kijowa
W dniach 22 – 23.05.2005 w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury (KNUBA) odbyła się XI Konferencja
Mechaniki Gruntów i Geotechniki.
Organizatorzy konferencji zaprosili dr hab. inż. Waldemara Szajnę, prof. UZ z Instytutu Budownictwa do wygłoszenia wykładu inaugurującego spotkanie. Tytuł wykładu brzmiał “Geotechnical Challenges in Designing and Constructing Land Transportation Infrastructure Facilities”. Wykład był próbą podzielenia się polskimi doświadczeniami wynikającymi z budowy na terenie naszego kraju autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz linii kolejowych zwiększonych prędkości. Obejmował teoretyczne i praktyczne zagadnienia geotechniki, takie jak: interpretacja wyników badań terenowych podłoża, analiza jakości próbek do badań laboratoryjnych gruntu, mechanika gruntów nienasyconych, reakcje gruntu na obciążenia cykliczne, czy też zarządzanie ryzykiem geotechnicznym.
Pobyt w Kijowie był także okazją do osobistego odczucia dramatyzmu wojny. W nękanym atakami rakietowymi i nalotami dronów mieście alarmy wzywające do zejścia do schronów przeciwlotniczych można nazwać codziennością, choć większość ataków odbywa się w nocy i nad ranem.